Jak prawidłowo zezłomować auto?

zlomowanie auta

Złomowanie samochodu wydaje się sprawa bardzo prostą. W końcu wokół nas mnóstwo jest punktów skupu złomu czy innych miejsc, gdzie być może różnego rodzaju pojazdy są rozbierane na części. Tymczasem okazuje się, że złomowanie pojazdów, czyli tak zwana kasacja, jest ściśle regulowana przepisami prawnymi, często bardzo rygorystycznymi. Do tego cała procedura złomowania pojazdu została tak skonstruowana, aby na jej poprawnym przebiegu zależało zarówno firmie przyjmującej pojazd do kasacji, jak i osobie, która taki pojazd złomuje. Jak zatem prawidłowo zezłomować swój stary lub uszkodzony samochód? W dzisiejszym artykule przeanalizujemy ten temat!

Na czym polega złomowanie?

Zacząć warto od tego, czym w ogóle złomowanie jest. Często słysząc to słowo mamy wizję rozgniatanych pojazdów i pękającej stali oraz blachy. Tymczasem złomowanie to właściwie cały proces, któremu poddawany jest pojazd uznany za nienadający się do dalszego użytkowania. Może być to wynikiem zarówno wypadku, jak i zużycia czy też innych uszkodzeń, które powodują, że pojazdu nie da się już naprawić. W związku z tym zostaje on niedopuszczony do ruchu i musi zostać skasowany zgodnie z obowiązującymi wymogami.  Technicznie rzecz biorąc, proces złomowanie składa się z kilku elementów takich jak:

  • Wycofanie pojazdu z użytkowania,
  • Zdemontowanie oraz rozebraniu na części,
  • wykorzystanie niektórych elementów nadających się do dalszego użytkowania,
  • zutylizowanie pozostałych elementów, zachowując przy tym wszelkie środki bezpieczeństwa.

Można wiec powiedzieć, że złomowanie to zarówno recykling oraz utylizacja wszystkich fizycznych elementów pojazdu, jak i wystawienie odpowiedniej dokumentacji, pozwalającej na usunięcie pojazdu z ewidencji urzędowej. Oba te elementy związane ze złomowaniem są bardzo istotne, zatem muszą zostać przeprowadzone w sposób prawidłowy. Prawidłowy, czyli jaki? 

Jak prawidłowo złomuje się pojazdy?

Prawidłowe złomowanie pojazdu to takie, które jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Wynika z nich na przykład, że pojazdy złomować mogą jedynie wyznaczone stacje demontażu pojazdów, które posiadają do tego uprawnienia, czyli między innymi spełniają dosyć rygorystyczne wymogi. Tylko w takim punkcie pojazd zostanie odpowiednio zutylizowany. To naprawdę ważne, ponieważ właściwie w każdym pojeździe znajduje się bardzo dużo niebezpiecznych dla środowiska elementów oraz płynów różnego pochodzenia. Zatem z oczywistych względów nie można ich po prostu wrzucić do śmieci - muszą one być w odpowiedni sposób usunięte i zabezpieczone. Co ciekawe profesjonalna stacja demontażu naprawdę dba o środowisko. Podczas złomowania tylko 10% wagi pojazdu pozostaje na składowiskach odpadów. Do recyklingu trafiają natomiast akumulatory, oleje, płyny hamulcowe, resztki paliwa czy płyny chłodnicze.

Jednak to tylko jedna sprawa związana z tym, dlaczego pojazd musi być prawidłowo złomowany. Kolejna ważna rzecz to odpowiednia dokumentacja. Tylko stacje demontażu z pozwoleniem na złomowanie mogą wystawić dokumenty poświadczające kasację pojazdów. Dzięki temu osoba oddająca pojazd do kasacji będzie mogła legalnie go wyrejestrować, a także odzyskać nadpłaconą kwotę z ubezpieczenia OC.

Jednak prawidłowe złomowanie pojazdu zależy także od osoby oddającej pojazd do kasacji. Trzeba pamiętać, że aby pojazd został w ogóle przyjęty do stacji demontażu, powinien być kompletny oraz posiadać wyraźne cechy identyfikacyjne, takie jak numer VIN albo numer ramy. Dopiero wtedy rozpocznie się cały proces związany z kasacją i rozbiórką pojazdu.